01 września

Czy warto kupować rzeczy z drugiej ręki?

 

W dzisiejszym poście opowiem wam nieco o kupowaniu używanych rzeczy. Dowiecie się jak kupować rzeczy z drugiej ręki, aby nie dać się oszukać. Całość podzielę na kilka punktów, w których przyjrzymy się m.in. towarom z ekspozycji oraz używanym, a na koniec czy ma to znaczenie dla planety.


  1. Jak kupować towar używany?


Na początek zacznijmy od najbardziej interesujących nas rzeczy, czyli:


  • Czy towar jest zapakowany lub czy posiada opakowanie zastępcze
  • Czy posiada ślady użytkowania (rysy, zabrudzenia itp.)
  • Wiek danego przedmiotu
  • Czy przedmiot był często używany i do czego
  • Czy wystawia je osoba prywatna lub sklep
  • Opinie o produkcie oraz samym sprzedającym
  • Ewentualne warunki zwrotu oraz gwarancja
  • Polityka sprzedaży danego portalu aukcyjnego lub sklepu

Warto wziąć pod uwagę powyższe punkty oraz dogłębnie się im przyjrzeć. Najbardziej istotne przy zakupie tego typu rzeczy jest stan wizualny, wiek, kto to wystawia oraz warunki gwarancji czy ew. zwrotu.


  1. Towar z drugiej ręki, czy ekspozycja?


Zacznijmy od towaru z ekspozycji. Towar taki był na pewno działający w sklepie przez cały czas, więc może być nieco wyeksploatowany. Mimo to jest nieco tańszy i posiada gwarancję producenta. 


Natomiast towar używany będący od osoby prywatnej zazwyczaj jej nie posiada.

Na szczęście nie zawsze jest to istotne, najlepiej zwracać na to uwagę, gdy kupujemy elektronikę.


Warto też uwzględnić opinie o danym sklepie czy sprzedawcy, oraz jak wygląda ewentualny zwrot pieniędzy. I sklep i osoba prywatna najczęściej nie robi problemów w takim przypadku.


  1. Upewniamy się, czy przedmiot jest niezbędny oraz czytajmy opinie o nim.


Zanim kupimy interesującą nas rzecz, upewnijmy się, czy to aż tak potrzebne. Mianowicie warto zapoznać się z recenzjami danego przedmiotu, oraz jakie zastosowanie znajdzie w naszej codzienności. Warto to wziąć pod uwagę, gdyż niestety ludzie kupują coś pochopnie, a potem leży tygodniami w szafie czy piwnicy.


  1. Czy opakowanie ma znaczenie?


Samo opakowanie nie ma wielkiego znaczenia. Kupując używany produkt czy z wystawy często są one uszkodzone lub ich nie posiadają. Najważniejsze tu powinno być dla nas czy dany przedmiot mimo to jest w dobrym stanie oraz by bezpiecznie dotarł, reszta nie ma wielkiego znaczenia.



  1. Cena danego przedmiotu, opis i zdjęcia.


Jeżeli powyższe już wiemy, kolejne co powinno nas interesować to cena. Wiele portali aukcyjnych czy sklepów może mieć interesujący nas przedmiot w różnej cenie. Warto tu szukać jak najniższej. Zwracajmy uwagę na opis, bo nawet jak cena wydaje się przyzwoita, to przez zbyt szczątkowy opis całość nie wydaje się dobrą ofertą. To samo tyczy przejrzystości zdjęć. Powinny być one wykonane wyraźnie prezentować każdy detal oraz ewentualne zabrudzenia, rysy itp. 

  1. Zalety kupowania z drugiej ręki


Kupując taki przedmiot, musimy być świadomi, że ma on już pewną historię, jednak jeżeli jest zadbany, może służyć nam długo. Zdecydowanie zaletą jest niższa cena. Kupując używane rzeczy, pozostawiamy mniejszy ślad węglowy. 


  1. Jak to się przekłada na planetę?


Wyżej wspomniałem o śladzie węglowym. Już śpieszę z wyjaśnieniem. Kupując nowy przedmiot, musimy mieć świadomość, że pochodzi najprawdopodobniej z fabryki w Azji, gdzie niestety często pracują nawet dzieci. Fabryki tworzą dość spore skażenie powietrza. Dlatego bardziej etycznym i bardzo pomocnym dla planety jest kupowanie rzeczy z drugiej ręki. Szacuje się, że sama spedycja to 2-3 % światowej produkcji CO2 nie mówiąc o przemyśle. Tak więc dzięki takiemu postępowaniu naprawdę można pomóc planecie.


Patryk :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Vege Time , Blogger